تعریف شانه فرش سجاده ای

نوشته مدیر سایت 2017/08/07 0 نظرات

 
 معمولا در هنگام خرید فرش سجاده ای ( سجاده فرش ، فرش محرابی ، فرش محراب دار, فرش نمازخانه , فرش حسینیه) به دنبال خریدی فرشی با کیفیت هستید تا علاوه بر این که زیبایی مسجد ، ماندگاری خوبی داشته باشد و بتوانید چندین سال از ان استفاده کنید . در این میان در میان گفت و گو هایی که با فروشندگان و تولیدکنندگان سجاده فرش دارید با واژه هایی برخورد می کنید که از جمله ی ان ها می توانیم به شانه و تراکم فرش سجاده ای اشاره کنیم 
در این مقاله سعی داریم مفهوم شانه فرش را برای شما توضیح دهیم . 
واژه ی شانه نشان دهنده ی کیفیت و یکی از ویژگی های فرش سجاده ای می باشد. که در واقع به تعداد ریشه ها و یا گره ها در واحد عرضی فرش که معمولا در واحد یک متر عرض سنجیده می شود گفته می شود. 
شانه فرش سجاده ای در حقیقت یکی از قسمت های اصلی دستگاه بافت فرش ماشینی می باشد که از بین ردیفهای آن تارهای فرش عبور داده می شود. از آنجا که تراکم عرضی فرش ماشینی به تعداد تارها در هر متر عرضی فرش بستگی دارد و تعداد این تارها با تعداد ردیف های شانه دستگاه بافت برابر است در اصطلاح به تراکم عرضی فرش، شانه فرش ماشینی گفته می شود. بنابراین هر اندازه شانه فرش ماشینی بیشتر باشد تراکم فرش ماشینی در واحد عرض فرش افزایش یافته و فرش ماشینی ریزبافت تر می شود.
برای آنکه دقیقا بفهمیم شانه ی فرش ماشینی چقدر است چه کار کنیم ؟ 
اول توجه کنید که مغازه دار چه عددی را به عنوان شانه ی فرش به شما اعلام می کند مثلا فروشنده می گوید شانه ی سجاده فرش 700  است در این صورت در یک متر عرضی فرش باید تعداد 700 گره وجود داشته باشد و یا به عبارتی ساده تر در 10 سانتی متر عرضی فرش باید 70 ریشه و یا حتی در یک سانتی متر عرضی فرش 7 ریشه وجود داشته باشد. در این صورت می توانید به صورت دقیق خودتان و با ازمونی آسان متوجه شانه ی اصلی فرش شوید .
همان گونه که گفته شد هر چه شانه ی فرش افزایش یابد فرش ریزبافت تر می شود.  علاوه بر ان کیفیت فرش بالاتر می رود همچنین جنس نخ استفاده شده در ان بهتر بوده و دوام و ماندگاری فرش بالاتر می رود .

 

نظر خود را بنویسید